Tofu wspiera zdrowie serca, wzmacnia kości, zmniejsza ryzyko cukrzycy i nowotworów, a także łagodzi uciążliwe objawy menopauzy. To prawdziwa superfood, bogata w cenne izoflawony, uważane za silne antyoksydanty. Tofu jest odpowiednie dla każdego, z wyjątkiem osób uczulonych na soję. Światowy Dzień Tofu to świetna okazja, aby docenić jego zalety.
Tofu pochodzi z Azji. Według chińskiej tradycji ziarna soi były jednym z pięciu świętych plonów Już od około roku 900 n.e. tofu stanowiło podstawę kuchni japońskiej. W Kraju Wschodzącego Słońca tofu to codzienny składnik diety, a jego popularność stopniowo rozprzestrzeniła się na zachód. W angielskich książkach kucharskich nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy na początku XIX wieku. Dziś tofu jest znane prawie na całym świecie i cenione zarówno przez wegan, wegetarian, jak i osoby, które chcą odżywiać się różnorodnie, zrównoważenie i racjonalnie.
Składnik o wielu twarzach
Niektórzy uważają tofu za zamiennik mięsa, inni za twaróg, a jeszcze inni nazywają je serem sojowym. W Azji mówi się, że to mięso bez kości. Tofu to jednak prawdziwy oryginał w świecie produktów spożywczych. To nie zamiennik, ale pełnowartościowe, pożywne i zdrowe jedzenie, które ma swoje miejsce w każdej kuchni. Wytwarzane jest podobnie jak ser, ale podstawowym surowcem jest mleko sojowe, czyli napój uzyskiwany z ziaren soi. Ma delikatną konsystencję i neutralny smak, który można łączyć z różnymi ziołami, przyprawami, przygotowywać na słodko, na słono, gotować, piec i grillować. Wystarczy tylko puścić wodze fantazji. Oprócz tego, że można je przygotować na milion sposobów, nadaje się również do diety redukcyjnej, ponieważ ma mało kalorii, a dużo wartościowych składników odżywczych, w tym białka.
Światowy Dzień Tofu
Tofu zdobywa coraz większą popularność, dlatego w 2014 roku Towarzystwo Ochrony Zwierząt postanowiło, że zasługuje na swoje własne święto. Światowy Dzień Tofu obchodzimy 26 lipca. To okazja, by zwrócić uwagę na tofu, podkreślić jego zalety oraz zachęcić konsumentów do odkrywania różnych sposobów jego przygotowywania i włączania do codziennej diety
„Tofu to niezwykły produkt, tak wszechstronny, że zasługuje na swoje własne święto” – twierdzą przedstawiciele Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Eksperci podkreślają, że tofu doskonale wchłania wszystkie smaki, z którymi jest przyrządzane, ma delikatną konsystencję i można z niego przygotować zarówno dania wytrawne, jak i słodkie. A co najważniejsze, warto eksperymentować i odkrywać nowe smaki.
Strach przed GMO
Klienci, którzy uważnie wybierają składniki do gotowania, często interesują się ich pochodzeniem. W Europie nie ma powodów do obaw co do jakości tofu. Większość soi pochodzi z europejskich upraw, a Unia Europejska nie dopuszcza uprawy soi modyfikowanej genetycznie. W naszym regionie uprawia się sporo soi, a ta najlepszej jakości posiada certyfikat Donau Soja.
Organizacja ta zrzesza ponad 300 rolników z dorzecza Dunaju i kontroluje przestrzeganie najwyższych standardów ekologicznych. Duża część soi dostępnej w polskich sklepach pochodzi od lokalnych rolników.
Europejski lider w konsumpcji tofu
Marka Lunter z Banskiej Bystrzycy zaczynała jako mała rodzinna firma, a dziś jej produkty dostępne są w 29 krajach. Co ciekawe, Słowacja ma najwyższą konsumpcję tofu na mieszkańca w całej Europie – przeciętny Słowak spożywa 390 gramów tofu rocznie. W porównaniu do Japonii, gdzie spożycie wynosi imponujące 16,5 kg rocznie, jest jeszcze sporo do nadrobienia.
Przepisy na pyszne i zdrowe tofu:
Wegański sernik z karmelem
Składniki na spód:
- 200 g herbatników
- 80 g roślinnego masła
Składniki na masę:
- 570 g tofu Lunter Natural
- 285 g kremowej pasty tofu naturalnej LUNTER
- 285 g cukru
- 0,05 l soku z cytryny
Składniki na polewę:
- Karmelowa pasta
Do większej miski wkładamy tofu naturalne, kremową pastę, sok z cytryny i cukier, a następnie wszystko mieszamy. Herbatniki kruszymy i mieszamy z masłem. Do formy na sernik najpierw wciskamy pokruszone herbatniki z masłem, następnie dodajemy masę i wkładamy do lodówki. Po ok. 20 minutach polewamy sernik roztopioną karmelową pastą. Sernik chłodzimy przez co najmniej 5 godzin.
Kanapka z grillowanym tofu
- LUNTER tofu wędzone, LUNTER tofu Seafoo MEDITERRANEAN lub LUNTER tofu GYROS
- ciabatta
- pesto bazyliowe
- suszone pomidory
- świeże pomidory
- oliwki
- rukola, roszponka
- wegański majonez
Tofu kroimy w plastry i grillujemy z obu stron na patelni lub grillu. Ciabattę rozkrajamy wzdłuż, skrapiamy oliwą z oliwek i również delikatnie grillujemy. Obie połówki pieczywa smarujemy pesto bazyliowym oraz wegańskim majonezem, a następnie układamy kolejne składniki – oliwki, ugrillowane tofu, rukolę, roszponkę, świeże oraz suszone pomidory. Zamykamy kanapkę i cieszymy się śródziemnomorskim smakiem 🙂
Sałatka ziemniaczana z tofu
- Gotowane ziemniaki (200 g)
- Wegański majonez
- Mrożony groszek (100 g)
- Marynowana marchewka (50 g)
- Marynowany ogórek (50 g)
- Parówki z tofu LUNTER (50 g)
- Musztarda (1 łyżka)
- Sól, pieprz
- Sos Worcestershire
Ziemniaki przeciskamy przez praskę, kroimy parówki i dodajemy do miski. Następnie dodajemy marchewkę, pokrojonego ogórka i groszek, mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem, musztardą, sosem Worcestershire i wegańskim majonezem. Sałatkę wstawiamy do lodówki na godzinę.